1ο ΕΠΑ.Λ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο

Δημόσιο Σχολείο (Δ/νση Β΄/θμιας Εκπ/σης Κορίνθου)

Τηλ.: 2741 360 817, 27410 83 808

email: mail@1epal-korinth.kor.sch.gr

Δευτέρα - Παρασκευή 08:00 - 14.00

Σχολικές δράσεις θεωρούνται όλες οι προγραμματισμένες και κατάλληλα σχεδιασμένες δράσεις του σχολείου που συμπληρώνουν και εμπλουτίζουν τα προγράμματα σπουδών. Έχουν διεπιστημονικό/διαθεματικό, βιωματικό χαρακτήρα και ενθαρρύνουν τη διερεύνηση. Αποσκοπούν στον εμπλουτισμό του περιεχομένου των προγραμμάτων σπουδών, στην ανάπτυξη των ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών, στην αισθητική καλλιέργεια, στην έκφραση της δημιουργικότητας, στη συνεργατικότητα, στην ανάπτυξη της αυτονομίας και της υπευθυνότητας και στην ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον.

mnae noesis

Τα Σχέδια Δράσης, ως ένας από τους Πυλώνες του Προγράμματος «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» σκοπό έχουν την ανάπτυξη της προσωπικότητας, της κοινωνικότητας, των δεξιοτήτων, της συνεργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών. Είναι μέθοδος ομαδικής διδασκαλίας στην οποία συμμετέχουν αποφασιστικά όλοι. Εξελίσσεται ανάλογα με την εκάστοτε κατάσταση και τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων. Η μάθηση πηγάζει από την εμπειρία, την οποία αποκτούν τα μέλη από την ενεργό συμμετοχή τους στις διαδικασίες. Στόχος είναι ο εμπλουτισμός της εκπαιδευτικής διαδικασίας στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, η επαύξηση του κύρους και της ελκυστικότητάς της, η ανακατασκευή προκαταλήψεων και η εξωστρέφεια.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον επίσημο δικτυακό τόπο https://mnae.noesis.edu.gr/

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ε.Ε. για τη στήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας και του αθλητισμού στην Ευρώπη. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον επίσημο δικτυακό τόπο https://www.erasmus-plus.gr/

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις - εκδρομές εντός και εκτός της χώρας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής και παιδαγωγικής διαδικασίας. Φέρνουν τους μαθητές σε επαφή με τον πολιτισμό, τις παραδόσεις, την ιστορία, την τέχνη και την τεχνολογία του λαού μας και άλλων λαών.

Σχολικές εκδηλώσεις - εορτές που διοργανωτής είναι το σχολείο μας ή έχει συμμετοχή.

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΔΙΑΛΕΙΜΜΑΤΑ

1η ώρα 08.20 - 09.05
 2η ώρα 09.10 - 09.55
 3η ώρα 10.05 - 10.50
 4η ώρα 10.55 - 11.35
 5η ώρα 11.45 - 12.20
 6η ώρα 12.25 - 13.05
 7η ώρα 13.10 - 13.50
1ο ΕΠΑ.Λ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Στο Σχολείο μας μπορείτε να φοιτήσετε στους τομείς: Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος & Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, Εφαρμοσμένων Τεχνών και Πληροφορικής.

Θα μας βρείτε στην πόλη της Κορίνθου, Αδειμάντου 81, Τ.Κ. 201 31

Επικοινωνήστε μαζί μας: