Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Τίτλος: "Συνύπαρξη Ανθρώπου και Ζώου"

Σχολικό έτος: 2021 - 2022

Στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, τρεις (3) εκπαιδευτικοί και είκοσι ένα (21) μαθητές υλοποίησαν στο τρέχον έτος 2021 - 2022 πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο: "Συνύπαρξη Ανθρώπου και Ζώου".

"Η συνύπαρξη ανθρώπων και ζώων έχει τις ρίζες της στα πολύ παλαιά χρόνια της ιστορίας.  Ζώα εργασίας, ζώα οικόσιτα, ζώα συντροφιάς, αδέσποτα ζώα. Φιλοζωία. Ανάγκες και φροντίδα. Υποχρεώσεις. Δημόσιοι και Ιδιωτικοί Φορείς του ασχολούνται με τα ζώα. Κακοποίηση – Κακομεταχείριση Ζώων. Νομοθεσία"

Βασικοί στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές/μαθήτριες:

• Να αναγνωρίζουν της κατηγορίες των ζώων που συνυπάρχουν με τον άνθρωπο.
  • Να μελετήσουν την ισχύουσα νομοθεσία που υπάρχει σχετικά με τα ζώα που συνυπάρχουν με τον άνθρωπο.
  • Να ερευνήσουν την συνύπαρξη των μαθητών του σχολείου με ζώα.
  • Να ευαισθητοποιηθούν και να εκφράσουν συναισθήματα για τα ζώα συντροφιάς αναπτύσσοντας την εν συναίσθηση.
  • Να διακρίνουν τα ζώα σε δεσποζόμενα και αδέσποτα και να αναφέρουν τα αίτια της ύπαρξης των αδέσποτων.
  • Να κατονομάζουν τις συνέπειες της ύπαρξης των αδέσποτων ζώων.
  • Να συνειδητοποιήσουν τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντι στα ζώα.
  • Να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης της εγκατάλειψης και κακοποίησης των ζώων.
  • Να καλλιεργήσουν δεξιότητες ώστε να αναλάβουν δράσεις ενημέρωσης της σχολικής και τοπικής κοινότητας για την πρόληψη της εγκατάλειψης - καποποίησης ζώων, για την προστασία των αδέσποτων της περιοχής, καθώς και για την προώθηση υιοθεσιών μέσω φιλοζωικών σωματείων.

Παραδοτέο του προγράμματος είναι το επόμενο αρχείο power point που δημιουργήθηκε:

Δείτε εδώ την παρουσίαση "Συνύπαρξη Ανθρώπου και Ζώου"